*

Çevrimdışı ahmetbrs708

• *
  • 3
  • +0/-0
  • Araç Marka ve Modeli: Fiat Linea
  • Araç Modeli: 2012
  • Donanım: Hiçbiri
  • Kan Grubu: B Rh+
  • Km: 322000
  • Motor: Hiçbiri
Yağ Basınç Uyarısı düzelmiyor lütfen yardım
« : Mart 27, 2024, 05:14:49 ÖS »
Herkese merhaba, aracımda bir süredir bu sorun var ve gerçekten çok canım sıkılıyor. Aracım 2012 1.3

Otobanda biraz 4. viteste aracı zorluyordum 5 6 dakika kadar 3.500 4000 devirde kullandım yağ basınç uyarısı verdi.
Aracı durdurdum biraz bekledikten sonra yola çıktım 10 15 dakika sonra tekrar verdi. Yarım saat dinlendirdim 1 saat kadar hata vermedi.

Aracı bakıma götürdüm yağ müşürü, filtre ve yağı tamamen değiştirdim sonuç aynı.
Aracım şehir içinde kullandığımda 1 2 hafta hiç ışık yakmadı. 40 dakikalık yola gittiğimde aracı yavaşlattığımda bu hatayı veriyor.
Geri dönerken yolda tekrar hata yok, evin oraya geldiğimde bayırda aracı kaldırırken hatayı veriyor. Park ettim ve hata vermeye devam etti. Sabah olduğunda yola çıktım ve hata yok. Dikkatimi çeken bir süre kullandıktan sonra bayırda aracı kaldırırken bu hatayı veriyor ama sürekli değil.

Böyle bir sorun yaşayan, tecrübe eden varsa bana yardımcı olabilir mi? Demin bir ustaya gösterdim %99 motorda sıkıntı 50 60bintl den söz ediyor.
Yağ pompasından olma ihtimali nedir acaba? Ne yapmalıyım yol gösterirseniz çok sevinirim.

*

Çevrimdışı EsLine

• 119
  • +0/-0
  • Araç Modeli: 2015
  • Motor: 1.3 Multijet 95 HP
Ynt: Yağ Basınç Uyarısı düzelmiyor lütfen yardım
« Yanıtla #1 : Mart 27, 2024, 05:26:45 ÖS »
1- yağ karterinde eziklik var mı, varsa yüksek devirlerde yağ pompa süzgeci karter ile çok yakın olduğu için yağı çekmektr zorlanıyor olabilir,
2- yağ pompa süzgeci tıkanmış olabilir, bu tıkanma genelde sıvı contadan oluyor, yağ kareterini söktürüp pompa süzgecini kontrol ettirmen lazım,
3- aracının km yazmamışsın, yüksek km yaptıysan yağ pompası artık eski basıncı veremiyor olabilir,
4- son olarak yağ filtresi kalitesiz ise ondan da yapabilir,
Bunlar benim aklıma gelenler, öyle direk motor yapılacak diyenlere kulak asma, diğer ustalara da sor fikir edin.

*

Çevrimdışı ahmetbrs708

• *
  • 3
  • +0/-0
« Yanıtla #2 : Mart 27, 2024, 05:42:09 ÖS »
1- yağ karterinde eziklik var mı, varsa yüksek devirlerde yağ pompa süzgeci karter ile çok yakın olduğu için yağı çekmektr zorlanıyor olabilir,
2- yağ pompa süzgeci tıkanmış olabilir, bu tıkanma genelde sıvı contadan oluyor, yağ kareterini söktürüp pompa süzgecini kontrol ettirmen lazım,
3- aracının km yazmamışsın, yüksek km yaptıysan yağ pompası artık eski basıncı veremiyor olabilir,
4- son olarak yağ filtresi kalitesiz ise ondan da yapabilir,
Bunlar benim aklıma gelenler, öyle direk motor yapılacak diyenlere kulak asma, diğer ustalara da sor fikir edin.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. 330.000km de aracım. Filtre taktırdığım yere yarın gidip markasını soracağım. Orjinal değilse orjinali ile değiştireceğim. Filtreden değildir ama bir umut işte. Teşekkür ederim hocam.

*

Çevrimdışı Echo

• 1734
  • +1/-2
  • Araç Marka ve Modeli: Fiat Lİnea
  • Araç Modeli: 2008
  • Donanım: Dynamic
  • Kan Grubu: A Rh +
  • Km: 179000
  • Motor: 1.3 Multijet 90 HP
« Yanıtla #3 : Mart 28, 2024, 06:29:13 ÖÖ »
Cevabınız için çok teşekkür ederim. 330.000km de aracım. Filtre taktırdığım yere yarın gidip markasını soracağım. Orjinal değilse orjinali ile değiştireceğim. Filtreden değildir ama bir umut işte. Teşekkür ederim hocam.
Esline kardeşe katılıyorum.
Bosch marka filtreler çeşit çeşit ama her tarafı kağıt olandan almanı tavsiye ederim. 330 binde araç daha önce rektefiye görmüşse ve daha önce yağ pompası değişmişse takılan yağ pompası kalitesiz kullanılmış olabilir. Bunun orjinali pierburg markasıdır başka   marka pompa düzen tutmuyor. Değişmemişse de değişim zamanı çoktan gelmiş . motor yapılacak diyen ustaya gitme bi daha .
bisiklet sür uzun yaşa

*

Çevrimdışı ahmetbrs708

• *
  • 3
  • +0/-0
« Yanıtla #4 : Mart 29, 2024, 07:54:05 ÖS »
Motor pompası ve filtre tekrar değişmesine rağmen sorunum çözülmedi maalesef. Sanayide ustalar beyin resetleme işlemine gerek yok üst kapak diyorlar. Sizce doğru müdür? Bu parçalar değiştiği için beyin resetlemesi mi yapmak gerekiyor?

*

Çevrimdışı Echo

• 1734
  • +1/-2
  • Araç Marka ve Modeli: Fiat Lİnea
  • Araç Modeli: 2008
  • Donanım: Dynamic
  • Kan Grubu: A Rh +
  • Km: 179000
  • Motor: 1.3 Multijet 90 HP
« Yanıtla #5 : Mart 30, 2024, 05:00:44 ÖÖ »
Motor pompası ve filtre tekrar değişmesine rağmen sorunum çözülmedi maalesef. Sanayide ustalar beyin resetleme işlemine gerek yok üst kapak diyorlar. Sizce doğru müdür? Bu parçalar değiştiği için beyin resetlemesi mi yapmak gerekiyor?
beyin resetlemesi bilmiyorum o nedir! Cüzdan resetlemesi olabilir. Pompa değiştiyse hangi marka takıldı kardeş ona bak ! Üst kapakta sübaplar kaçırırsa ya egzozdan ya yağ kapağından duman verir de bunun yağ pompasıyla ne alekası var bilemedim.
bisiklet sür uzun yaşa