*

Çevrimdışı 06linea

• 2171
  • +12/-8
  • Araç Marka ve Modeli: Linea
  • Araç Modeli: 2008
  • Donanım: Dynamic
  • Kan Grubu: B Rh+
  • Km: 180000
  • Motor: 1.3 Multijet 90 HP
Bakım Önerisi
« : Nisan 15, 2024, 10:56:03 ÖS »
Aracımda ani hızlanmada isteksizlik anlık kısa gaz kesme, yokuşlar isteksizlik gibi ufak tefek sorunlar vardı.
Maf ve map sensörlerini söküp elektronik kart temizleyici spreyle temizledim şikayetler büyük olçüde kayboldu.  Benim gorüşum her 30-40bin km'de bu sensorlerin sökup temizlenmesi faydalı olabilir.
Baska konu kizdirma bujilerimi değiştirirken vida yerlerine ısıya dayanıklı gress yağ uygulamıştım ve sadece el kuvvetiyle çok hafif sıkmıştım.  Yaklaşık 70bin km oldu sökeyim dedim çok zorlandım. Gress ve doğru tork uygulamama rağmen sökerken zorlanmam beni şaşırttı. Bu sebepten her 20-30bin km bujileri söküp temizleyip dişlerini yağlamak ilerde olusabilecek sorunların önüne geçecektir

*

Çevrimdışı EsLine

• 119
  • +0/-0
  • Araç Marka ve Modeli: Fiat Linea
  • Araç Modeli: 2015
  • Donanım: Hiçbiri
  • Motor: 1.3 Multijet 95 HP
Ynt: Bakım Önerisi
« Yanıtla #1 : Nisan 16, 2024, 12:27:03 ÖÖ »
Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, Elektronik devre temizleyicisini aldım map sensörünü temizlerim diye ancak bir türlü ona sıra gelmedi, şimdi aracın fren hidrolik sıvısını ve soğutma suyunu komple değiştireceğim kısmet olursa😊

*

Çevrimdışı Echo

• 1734
  • +1/-2
  • Araç Marka ve Modeli: Fiat Lİnea
  • Kan Grubu: A Rh +
  • Km: 179000
« Yanıtla #2 : Nisan 16, 2024, 10:18:16 ÖÖ »
Özellikle map sensörü güncellenince aracımın turbo performansı çok arttı.
Eskiden kağnı gibi kalkan araç şimdi gayet normalleşti.
Maf sensörümü değiştirdiğimde ise turbom devreye girdiğinde  kafamı ileri geri attırıyordu. Şimdi turbonun devreye girdiğini hissettirmiyor.  Oldukça stabil bir hızlanma ve yavaşlama söz konusu oldu.
Araç eskiyse bu iki parça kesinlikle bakımlanmalı ya da değiştirilmeli.
Bu da bendeki bilgiler
bisiklet sür uzun yaşa

*

Çevrimdışı 06linea

• 2171
  • +12/-8
  • Araç Marka ve Modeli: Linea
  • Kan Grubu: B Rh+
  • Km: 180000
« Yanıtla #3 : Nisan 17, 2024, 12:30:19 ÖÖ »
Özellikle map sensörü güncellenince aracımın turbo performansı çok arttı.
Eskiden kağnı gibi kalkan araç şimdi gayet normalleşti.
Maf sensörümü değiştirdiğimde ise turbom devreye girdiğinde  kafamı ileri geri attırıyordu. Şimdi turbonun devreye girdiğini hissettirmiyor.  Oldukça stabil bir hızlanma ve yavaşlama söz konusu oldu.
Araç eskiyse bu iki parça kesinlikle bakımlanmalı ya da değiştirilmeli.
Bu da bendeki bilgiler

Bugün ufak çaplı bi uzun yol sürüşüm oldu. Sanki başka araç kullanıyorum. Yazılım atılmış gibi oldu. Özellikle rampalarda hemen isteksizleşiyordu.
Dediğiniz doğru. Aracın turbo devrede değilkenkki hantallığı azaldığı için turboya geçişte daha stabil bi geçiş oluşuyor. Bende onu farkettim bugün.
Hava akışmetre denilen parçanın orjinali şuan 1.800-2000 tl civarı. Ama arızalı olup olmadığını anlamak güç olduğu için coğu kişi değiştirmiyor. Temizlik büyük ölçüde kurtarıyor da olabilir. Sonucta yoğun ısıya maruz kalan bi sensörde değil diye düşünüyorum. 2000tl parada değil esasende toplum olarak biz fakirleştiğimiz için ağır geliyor. Bide obd'den güncelleme yapsak aslında daha sağlıklı olacak. Henüz onu yapamadım